Krótko o rekonstrukcji historycznej, w ramach której zajmuję się archeologią eksperymentalną.
*DEFINICJA
Rekonstrukcja historyczna - są to działania mające na celu odtworzenie za pomocą przedmiotów wytworzonych współcześnie (na wzór artefaktów z odtwarzanego okresu) wybranych aspektów życia danej epoki (przede wszystkim życie codzienne - rzemiosło,stroje,kuchnia etc, oraz działania militarne - bitwy, potyczki - i związane z tym uzbrojenie, itp.).
Działania rekonstruktorskie mają charakter dydaktyczny i popularyzatorski.
*PRZEDMIOTY UŻYWANE W REKONSTRUKCJI
W przeciwieństwie do archeologii eksperymentalnej, w odtwórstwie historycznym dopuszczalne jest (co nie znaczy konieczne i powszechne) używanie przedmiotów, które faktyczną rekonstrukcją nie są, bowiem stanowią często albo repliki, albo kopie.
Już wyjaśniam =)*
Kopia- to odwzorowanie cech zewnętrznych danego przedmiotu (kształt, wygląd ogólny), niekoniecznie używając surowca, z którego był wykonany artefakt, którego kopia ma być odzwierciedleniem, oraz wykorzystując współczesną technologię wytwórczą.
(np. kopia miecza egipskiego wykonana z żelaza pokrytego brązem. Miecze w Egipcie epoki brązu mogły być wykonane tylko z brązu - proste i logiczne. Wytop we współczesny sposób.)
Replika- tak jak kopia, ale z użyciem materiałów, z których stworzony był artefakt. Technologia nadal pozostaje współczesna.
(np. uszycie wikińskiego stroju damskiego z wełny i wełnianymi nićmi, ale maszynowo)
Rekonstrukcja - tak jak replika, ale wykonana technologią znaną w odtwarzanej epoce.
(np. ręczne uszycie zapaski z ręcznie tkanego, wybielonego na słońcu, zafarbowanego naturalnie lnu, lnianymi uprzędzonymi ręcznie nićmi ;) )
*SŁÓW KILKA O REKONSTRUKCJI WCZESNEGO ŚREDNIOWIECZA
Okres wczesnego średniowiecza obejmuje czas od upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (Vw.) do XI wieku włącznie. Jest to zatem czas wędrówek ludów, kształtowania się państwowości europejskich we wszystkich kręgach cywilizacyjnych, ekspansję chrześcijaństwa na Starym Kontynencie i początki tworzenia się feudalizmu.
W ramach odtwarzania kultury wczesnego średniowiecza, kładzie się nacisk na kulturę materialną - szeroko pojęte życie codzienne oraz militaryzm.
Dziedziny cieszące się największym zainteresowaniem odtwórców tego okresu to tkactwo, garncarstwo, kuchnia, kowalstwo, szewstwo, także zielarstwo, budownictwo, krawiectwo, rekonstrukcja uzbrojenia.
Najchętniej odtwarzany okres - IX-X w. Rzadziej spotyka się grupy odtwarzające czasy stricte wędrówek ludów.
Najchętniej odtwarzane społeczności - Słowianie Zachodni, Wikingowie. Istnieją też grupy celtyckie, bizantyjskie, koczowników etc.
* Chyba najbardziej czytelne definicje tych pojęć stworzył Wiesiek Mileńko (Vislav), prężnie działający w ruchu rekonstruktorskim, zajmujący się archeologią doświadczalną - w swych wyjaśnieniach opieram się właśnie na tychże definicjach.
Cudomira
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz